Meble kuchenne z frontami w połysku

Który rodzaj frontów kuchennych wybrać?

Wybór odpowiednich frontów kuchennych stanowi istotny etap w procesie projektowania tego pomieszczenia. Nie tylko determinuje trwałość mebli, ale także odgrywa ważną rolę w ostatecznym wyglądzie wnętrza. To również decyzja, którą podejmuje się na wiele lat. Warto więc dokonać wyboru z pełną świadomością bez obaw, że po krótkim czasie będziemy jej żałować.

Dlaczego wybór odpowiednich frontów jest tak istotny?

Wybór odpowiednich frontów kuchennych to jeden z najważniejszych etapów podczas projektowania kuchni. Na rynku dostępne są elementy wykonane z różnorodnych materiałów. To między innymi drewno naturalne, płyta MDF, laminat, czy szkło. Każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości.

Tworzywo frontów kuchennych, które wybierzemy, będzie miało wpływ na ich trwałość i estetykę. Niektóre materiały mogą służyć nawet całe pokolenia, podczas gdy inne to rozwiązanie raczej na kilka lat.

Wzór i kolor to z kolei elementy, które również dla wielu będą ważne. Poza samą kwestią designu całego pomieszczenia mogą również być bardziej lub mniej praktyczne w trakcie ich czyszczenia. Dla przykładu fronty lakierowane na wysoki czarny połysk będą zdecydowanie bardziej uporczywe w kwestii ich higieny, aniżeli te wykonane z płyty laminowanej.

Rodzaje frontów kuchennych ze względu na materiał wykonania

Na rynku istnieje kilka rodzajów frontów do mebli. Od tego, który wybierzemy, będzie zależała trwałość naszej kuchni. Poszczególne typy znacznie różnią się również ceną. Te wykonane z drewna będą zdecydowanie droższe niż te z płyty wiórowej. Ważne, aby mieć świadomość tego, co się kupuje i zestawić ze sobą oczekiwania oraz budżet, i na tej podstawie wybrać odpowiednie dla nas rozwiązanie.

Fronty MDF

MDF to płyta wykonana ze sprasowanego papieru. Jest powszechnie stosowana w stolarce. Można nawet przypuszczać, że to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Bogata gama kolorów z palety RAL, stosunkowo niewysoka cena i estetyczny nowoczesny wygląd, to argumenty, które przemawiają za tym rozwiązaniem. Dodając do tego łatwe utrzymanie czystości, stają się niemal idealne do wnętrza każdej kuchni.

Lakierowane fronty MDF mają jednak jedną powszechną wadę. Matowa farba, którą są zazwyczaj pokryte, z reguły nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi i drzwiczki mogą się wyszczerbić. Na rynku dostępne są specjalistyczne markery, które pozwalają zatuszować ubytki. Mimo to wybitne oko dojrzy niedoskonałości, które już zdążyły powstać.

Fronty laminowane

Laminowane fronty kuchenne to najbardziej ekonomiczna opcja. Wykonane z płyty wiórowej i pokrytej laminatem, a następnie z krawędzi oklejone specjalistyczną powłoką PCV cieszą się niemałą popularnością. Poza ceną wpływa na to również fakt, że obecnie dostępne wzory praktycznie nie mają ograniczeń. Od imitacji drewna po beton, od jaskrawożółtych kolorów po czerń. Od matu po wysoki połysk. Ilość opcji jest niemal niezliczona, a producenci stale prześcigają się w tworzeniu nowych.

Wadą tego rozwiązania jest jego trwałość. Na rynku istnieje sporo producentów, których materiały pozostawiają wiele do życzenia. Niemniej kupując je ze sprawdzonego źródła i dbając o nie odpowiednio, możemy cieszyć się tym rozwiązaniem przez długi czas.

Poszukujesz wysokiej jakości frontów wykonanych z płyty laminowanej lub MDF? Meble kuchenne w Gdańsku, które Państwu oferujemy spełniają to kryterium. Zachęcamy do odwiedzin naszego salonu.

Fronty drewniane

To zdecydowanie najbardziej ekskluzywna opcja. Wyróżnia je cena, oraz oczywiście styl. Opcja wykonania drzwiczek z drewna to rozwiązanie na lata. Zapewni również naturalny wygląd wnętrza, które może spotkać się z uznaniem innych.

Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim naturalny wygląd i prestiż. Zależnie od wybranego materiału cechuje je również wysoka odporność na uszkodzenia. Warto też zauważyć, że istnieje niemal nieskończona ilość styli jak i kolorów do dyspozycji. Z wad należy wymienić cenę, która potrafi być nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku alternatywnych rozwiązań. Tego typu materiał ponadto często posiada liczne frezowania, czy nawet celowo zrobione wżery, których utrzymanie w czystości w pomieszczeniu takim jak kuchnia, może być niemal niemożliwe.

Fronty fornirowane

Z reguły rozwiązanie to polega na wykorzystaniu płyty wiórowej i pokryciu jej obłogiem — cienką warstwą naturalnego drewna. Sprawdza się w przypadku gładkich frontów kuchennych, które mają imitować drewno. W związku z tym, że nie wymagają frezowania, a koszt materiałów jest niższy niż w przypadku drewna, cena tego rozwiązania również będzie zazwyczaj niższa.

Chcąc uzupełnić meble kuchenne o gładkie czoła imitujące naturalny surowiec, warto rozważyć tę opcję. Jest stosunkowo trwała i również umożliwia przebieranie w całkiem przyzwoitej gamie różnorodnych kolorów. W porównaniu do drewna brak frezowań, umożliwia również znacznie łatwiejsze zachowanie ich w czystości.

Szklane fronty

Chyba najrzadziej spotykany rodzaj frontów do kuchni. Ma na to wpływ przede wszystkim fakt, że mało kto chce się chwalić zawartością swoich szafek. Niemniej często spotyka się pojedyncze witryny, w których stosuje się takie rozwiązanie. Przeszklona szafka z pięknie poukładaną zastawą kuchenną, do tego podświetlona światłem LED, to świetne uzupełnienie mebli kuchennych.

Ich oczywistą wadą, a paradoksalnie również zaletą jest to, że widać co jest w środku mebla. Kolejną może być fakt, że zachowanie ich w czystości niekiedy może graniczyć z cudem. Cenowo rozwiązanie to można porównać do płyty MDF.

Rodzaje frontów kuchennych ze względu na powłokę

Warto też wspomnieć o tym, że nie tylko rodzaj materiału frontów mebli kuchennych ma znaczenie. Istotną kwestią jest też to, czym zostały pokryte. Odnosi się to głównie do płyty mdf oraz drzwiczek fornirowanych, czy drewnianych.

Farba, akryl, a może folia?

Fronty z płyty mdf pokryte mogą być farbą, akrylem lub specjalistyczną folią. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Drzwiczki pokryte folią są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Specjalistyczna powłoka skutecznie przeciwstawia się wszelkim próbom jej uszkodzenia. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że folia poddana nieodpowiedniej temperaturze lub wilgoci po kilku latach może zacząć odchodzić.

Fronty akrylowe są nieznacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Warstwa ta jest stosunkowo trwała i może służyć nawet przez całe dekady. Zwykła farba to z kolei rozwiązanie, które jest najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jest jednak nieco tańsza niż jej akrylowy odpowiednik.

Bejca, czy olejowosk?

Fornirowane lub drewniane fronty kuchenne pokryte mogą być lakierem (z bejcą w celu nadania koloru), lub olejowoskiem. Podobnie jak poprzednio tutaj też oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Drzwiczki lakierowane są zdecydowanie trwalsze i nie wymagają tak częstej konserwacji jak ich odpowiedniki pokryte olejowoskiem. Jednak w przypadku poważniejszego ich uszkodzenia, nie będziemy w stanie sami go zregenerować. Często wymagana będzie pomoc fachowca, który będzie zmuszony od nowa przemalować drzwiczki w całości. Jeżeli uszkodzenie przytrafi się po kilku latach to możliwe, że renowacji będzie trzeba poddać wszystkie pozostałe drzwiczki. Fronty do szafek wykonane z drewna potrafią z czasem się przebarwiać pod wpływem promieniowania UV, przez co wymalowanie jednej pary na taki sam kolor jak pozostałe może niekiedy okazać się niemal niemożliwe.

Olejowoski to nowoczesne rodzaje zabezpieczeń nakładanych na meble. Wyróżniają się przede wszystkim prostotą ich nakładania (niemal każdy może to zrobić na własną rękę). Jednak co dla nas znacznie ważniejsze — w przypadku ich stosowania istnieje możliwość regeneracji jedynie uszkodzonego miejsca. Bez konieczności odsyłania drzwiczek do fachowca. Woski są również mniej podatne na promieniowanie UV. Ich wadą jest jednak to, że wymagają konserwacji i przynajmniej raz na pięć lat będziemy musieli nanieść nową warstwę osłony na nasze fronty do kuchni.

Mat czy połysk?

Ostatnią rzeczą, o której należy pomyśleć, przed wyborem frontów kuchennych jest to, czy chcemy pomalować je na połysk, czy mat?

Za połyskiem przemawia przede wszystkim jego wygląd. Błyszcząca kuchnia to coś, co marzy się niejednej osobie. Na tym jednak zalety się kończą. Fronty do mebli malowane na wysoki połysk wymagają niemal nieustannego sprzątania. Zdecydowanie nie przemawia za nimi również cena, która jest znacznie wyższa niż w przypadku tych matowych.

Drzwiczki matowe to z kolei jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Przemawia za nimi przede wszystkim cena oraz praktyczność. Nie wymagają tak częstego ścierania. Wadą obu rozwiązań jest jednak fakt, że są podatne na wyszczerbienia, o które w kuchni wcale nie musi być trudno.

Jakie fronty kuchenne są najtrwalsze?

Wybór frontów mebli to trudne zadanie. W celu jego uproszczenia należy zadać sobie 3 pytania:

  • W jakim stylu chcemy mieć kuchnię? Czy ma być naturalna, a może nowoczesna? Wybierając naturalne rozwiązanie do wyboru mamy wyłącznie drzwiczki z naturalnego drewna i frezowaniami. Wybierając rozwiązanie nowoczesne, przechodzimy do kolejnego pytania.
  • Ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na nową kuchnię? Jeżeli chcemy wersję ekonomiczną, pozostaje nam wybór między płytą laminowaną, mdf pokryty farbą matową lub folią. W przypadku, gdy mamy większy budżet, pozostaje jeszcze jedno pytanie.
  • Jak dużo czasu możemy poświęcać na sprzątanie kuchni? Opcje są dwie — fronty meblowe lakierowane na wysoki połysk, przy których będziemy musieli zaprzyjaźnić się ze ścierką. Kolejna to wybór opcji fornirowanej. Ten rodzaj frontów kuchennych jest nowoczesny i nie wymaga tak częstego sprzątania.

Oczywiście niekiedy wygląd jest tak istotny, że nawet najmniej praktyczne rozwiązanie może okazać się tym właściwym. Dlatego też zachęcamy do rozważenia każdej możliwości.

Podsumowanie

Dobre fronty kuchenne to takie, które będą spełniać nasze oczekiwania. Będą sumą zmiennych takich jak trwałość, budżet i estetyka. Różne materiały, jak drewno naturalne, MDF, laminat czy szkło, mają swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego rodzaju drzwiczek zależy więc przede wszystkim od indywidualnego przypadku. Zawsze warto jednak rozważyć różne opcje, aby dopasować fronty do swoich potrzeb i oczekiwań estetycznych. Należy również mieć na uwadze, że to decyzja na wiele lat, a niekiedy nawet na całe życie, więc należy jej poświęcić wystarczająco dużo czasu.