Na jakiej wysokości powiesić szafki kuchenne?
Montując kuchnię, zazwyczaj przyjdzie nam się zmierzyć z powieszeniem szafek nad blatem. Wybór odpowiedniej wysokości wpłynie na komfort codziennego użytkowania pomieszczenia, ale także na jego estetykę. Bez wątpienia, dobrze podjęta decyzja w przyszłości ułatwi również dostęp do przechowywanych w szafkach przedmiotów. W tym artykule omówimy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy jej podejmowaniu. Sprawdzimy również, jakie są standardy stosowane w montażu kuchennych szafek wiszących, a także jakie odległości między poszczególnymi elementami mebli warto zachować.
Od czego zależy wysokość, na której powiesimy szafkę kuchenną?
Wysokość montażu szafek kuchennych zależy od kilku czynników. Dostosowanie się do nich pomoże nam uzyskać funkcjonalną przestrzeń, z której korzystać będziemy z przyjemnością. Wśród tych najważniejszych wyróżnić należy:
- Wzrost użytkowników – im wyżsi, tym wyżej powinny znajdować się szafki. W przypadku wysokich osób meble, które wiszą zbyt nisko, będą skutecznie ograniczać wygodę pracy na blacie kuchennym.
- Rodzaj szafek – różne typy mebli mogą wymagać różnych wysokości montażu. Na przykład te nad okapem czy nad lodówką mogą wymagać dostosowania się do instrukcji montażu danego sprzętu.
- Funkcjonalność przestrzeni – przed podjęciem decyzji bez wątpienia należy określić również to, jak często będziemy używać pomieszczenia. Jeżeli jesteśmy fanami gotowania, warto nad najbardziej używaną częścią blatu powiesić szafki nieco wyżej lub całkowicie z nich zrezygnować. Działanie to zdecydowanie przyczyni się do większej wygody pracy.
- Estetyka – szafki powinny być zamontowane w sposób harmonijny z innymi elementami kuchni, takimi jak np. sprzęt AGD tak, aby całość prezentowała się spójnie.
Bez wątpienia należy również brać pod uwagę nasze osobiste preferencje. Decyzję tą należy jednak podjąć w pełni świadomie. Nieodpowiedni montaż przyczyni się bowiem do utrudnionej pracy w pomieszczeniu. Zmiana zamontowanych już szafek wiązać się będzie natomiast z wieloma przeróbkami i często niemałymi kosztami.
Na jakiej wysokości najlepiej powiesić szafki kuchenne?
Ostateczna wysokość, na której powiesimy szafkę, zależy przede wszystkim od wspomnianych preferencji. W przypadku wyższych osób i wyższego pomieszczenia zdecydowanie lepiej zwiększyć przerwę nad blatem i dolną granicę szafki umiejscowić na 150 cm od podłogi. Wynik ten jest sumą wysokości szafek dolnych – 90 cm i odległości między blatem a górną szafką – 60 cm. Aby jednak określić dokładną wysokość, zależnie od konkretnego przypadku, posłużmy się dwoma przykładami.
Przykład 1: Kuchnia z niskim sufitem dla wysokich użytkowników
To przypadek, który wymaga kompromisu pomiędzy dostępną przestrzenią do przechowywania przedmiotów a wygodą użytkowania pomieszczenia. Mając ponad 180 cm wzrostu i pomieszczenie, które ma 220 cm, dolną część szafki wiszącej należy umieścić na wysokości przynajmniej 150 cm. Rozwiązanie to sprawi, że górne meble będą miały zaledwie 70 cm, jednak przyczyni się to do wygody użytkowania blatu roboczego oraz lepszej kondycji naszych pleców. Przy takim wzroście góra blatu znajdująca się na 90 cm to absolutne minimum. Przestrzeń między szafkami również powinna wynieść przynajmniej 60 cm, tak aby dostęp do obszaru roboczego był jak najlepszy. Wymiar ten można zmniejszyć o 5 cm, jednak kosztem głębokości górnych szafek.
Przykład 2: Kuchnia z wysokim sufitem dla niskich osób
W kuchniach z wysokimi sufitami znajdującymi się na wysokości 240 cm, z których korzystać będą niskie osoby, bez wątpienia nie będziemy mogli narzekać na brak miejsca na przestrzeń do przechowywania rzeczy. Minimalna wysokość do góry blatu, który ma 4 cm, wynosi 86 cm. Biorąc pod uwagę wzrost użytkowników pomieszczenia wynoszący poniżej 170 cm, możemy pozwolić sobie na to, aby przestrzeń między blatem a dołem górnej szafki wyniosła 50 cm. Tak więc dolna granica górnej szafki znajdzie się na wysokości 136 cm, co pozwoli nam na montaż mebla, który ma nie bagatela 104 cm wysokości.
Dysponując dwoma powyższymi przykładami, można odpowiednio zmieniać wysokość montażu górnych szafek. W przypadku wyższych pomieszczeń warto zapewnić sobie więcej miejsca na przestrzeń między blatem a górną szafką. W przypadku wyższych użytkowników należy brać pod uwagę to, że dla zdrowia ich pleców lepiej umieścić wiszące szafki nieco wyżej, kosztem podniesienia wysokości tych dolnych. Bez wątpienia jednak najlepszym sposobem na poprawny montaż szafek jest zatrudnienie fachowców. Bazując na swoim doświadczeniu, zamontują nasze meble kuchenne tak, że będą maksymalnie wykorzystywały dostępną przestrzeń, a przy tym nie utrudniały ich codziennego użytkowania.
Jaka jest standardowa wysokość kuchennej szafki wiszącej?
Jak już zauważyliśmy, nie istnieje jedna uniwersalna wysokość wiszących szafek kuchennych. Ich wymiary mogą się różnić w zależności od takich czynników jak wysokość pomieszczenia, potrzeby użytkowników oraz projekt kuchni. Prostym tego przykładem mogą być coraz popularniejsze kuchnie modułowe, w których niemal każda z szafek może mieć inną wysokość. Można mówić o tym, że najczęściej spotykane, w przypadku pomieszczeń powyżej 240 cm są meble o wysokości około 100 cm. Im niższe lub wyższe pomieszczenie tym odpowiednio, o taką samą wartość zmienia się wysokość szafki. Niemniej jak pisaliśmy to bardzo orientacyjne wartości, na które wpływa masa różnych czynników.
Ile przerwy powinno być pomiędzy blatem a szafką wiszącą?
Standardowa odległość pomiędzy blatem kuchennym a dolną krawędzią szafki wiszącej wynosi zazwyczaj 50-55 cm. Wartość ta zapewnia wygodny dostęp do blatu, a przy okazji umożliwia łatwe korzystanie z wiszących mebli. Stosując te wytyczne, bez problemu będziemy mogli umieścić na blacie również typowe urządzenia elektryczne jak blendery, czy ekspresy do kawy.
Niemniej nie oznacza to, że nie można jej zmieniać. W przypadku wyższych osób zaleca się nawet, aby wysokość tą podnieść do 60 cm. Umożliwi to znacznie praktyczniejszy dostęp do blatu, którego nie będą zasłaniać nam drzwiczki wiszących szafek. Warto jednak nie zmniejszać dolnej granicy. Zdecydowanie utrudni to korzystanie z przestrzeni roboczej.
Sprawdź również: Który rodzaj frontów kuchennych wybrać?
FAQ
Ile przerwy powinno być pomiędzy sufitem a górą szafki?
W większości nowoczesnych kuchni bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż górnych szafek kuchennych aż po sam sufit. Podejście to maksymalizuje przestrzeń do przechowywania i eliminuje trudności związane z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc powyżej szafek. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostawienie przerwy między szafkami a sufitem warto, aby wyniosła ona przynajmniej 30 cm. Przestrzeń ta umożliwi łatwe czyszczenie mebli i możliwość trzymania na nich mniej używanych przedmiotów lub jakichkolwiek ozdób.
Na jakiej wysokości zamontować listwę do szafek wiszących?
Środek listwy montażowej do mebli wiszących powinien być zamontowany w odległości około 7 cm od wyznaczonej, górnej krawędzi szafki. Dokładne umiejscowienie listwy może jednak różnić się w zależności od systemu montażowego, którego używamy.
Podsumowanie
Wysokość montażu szafek kuchennych wiszących powinna być starannie dostosowana do warunków naszej kuchni. Standardowo dolna ich krawędź znajduje się około 50-55 cm nad blatem, ale może być modyfikowana w zależności od wysokości sufitu czy potrzeb użytkowników. Warto mieć na uwadze to, że korzystając często z kuchni, w której meble są nieodpowiednio zamontowane, obciążamy nasz kręgosłup. W przypadku, jeżeli nie wiemy do końca, na jakiej wysokości zamontować szafki, najlepiej jest więc skorzystać z usług profesjonalnych firm.