evro 1

Jak urządzić nowoczesne biuro?

Aranżacja biura to proces, który może wydawać się wyzwaniem. Ogromne znaczenie mają tutaj odpowiednie meble biurowe i ich umiejscowienie oraz dbałość o detale, które wpłyną na komfort pracy. Jak wykonać projekt, który połączy te elementy? Czy aranżacja miejsca pracy w firmie lub w domu jest tak trudna? Przyjrzymy się temu krok po kroku, aby wspólnie stworzyć przestrzeń, która sprzyja efektywności, a jednocześnie cieszy oko. Znajdziemy rozwiązania zarówno dla dużych przestrzeni, jak i dla tych, którzy chcą urządzić małe biuro w domowych warunkach.

Jak urządzić duże biuro w pracy?

Urządzenie dużego biura w miejscu pracy wymaga od nas przede wszystkim starannego planowania. Musimy myśleć przede wszystkim o komforcie dla naszych pracowników. Nie bez znaczenia jest również estetyka przestrzeni – prawdopodobnie będą odwiedzać ją nasi klienci, na których chcemy zrobić dobre wrażenie. Najważniejsze zatem jest to, aby wykonać odpowiedni projekt. To na nim zobaczymy ile miejsca zajmie dana rzecz i czy rzeczywiście, jak w naszej wizualizacji, będzie umożliwiała komfortową pracę. Dysponując większą przestrzenią, mamy możliwość bardziej kreatywnego podejścia. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie użytkować będzie ją więcej osób i to na tym należy się skupić. W zależności od charakteru pracy możemy postawić na otwarte przestrzenie sprzyjające współpracy lub na bardziej kameralne strefy, które zapewnią prywatność i skupienie.

Projekt biura – ergonomia i funkcjonalność

Kiedy projektujemy duże biuro, ergonomia i funkcjonalność muszą być naszymi priorytetami. Przestrzeń ta powinna być zaplanowana w taki sposób, aby sprzyjała efektywnej pracy oraz dbała o zdrowie naszych pracowników. Aby to osiągnąć, przede wszystkim powinniśmy postawić na odpowiednie ustawienie stanowisk. Powinny one zapewniać odpowiednią ilości miejsca – zarówno na biurku, jak i w jego otoczeniu.

Dobrze rozplanowana przestrzeń biurowa to także strefy odpoczynku i miejsca spotkań zespołowych. Jeżeli dysponujemy niewielką ilością miejsca, warto rozważyć wyodrębnienie dwóch stref – jednej do pracy indywidualnej i drugiej, do pracy grupowej. Jeżeli natomiast przestrzeń jest wystarczająco duża, możemy dodatkowo poszerzyć ją o trzecią strefę – do odpoczynku.

Wybór mebli biurowych

Wybór odpowiednich mebli to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć podczas aranżacji przestrzeni. Ergonomiczne meble biurowe mają ogromne znaczenie dla komfortu pracy naszych pracowników, ale także dla ich zdrowia i samopoczucia. Zakupy powinniśmy rozpocząć od foteli biurowych, które pozwolą pracownikom spędzać czas przy komputerze bez ryzyka dolegliwości związanych z kręgosłupem. Razem z nimi powinniśmy zaopatrzyć się oczywiście w meble, na których postawimy komputer. Tutaj doskonałym wyborem będą biurka elektryczne, które umożliwiają zmianę pozycji w trakcie pracy.

Kolejnym elementem powinny być regały i szafki do przechowywania. To inwestycja, która poza porządkiem zapewnia łatwy i tym samym zdecydowanie szybszy dostęp do potrzebnych dokumentów. Warto także pomyśleć o mobilnych szafkach, które można łatwo przesuwać w zależności od potrzeb zespołu.

primus

Dodatki i wykończenie

Choć meble stanowią podstawę wyposażenia, to właśnie dodatki ułatwiają pracę i wpływają na pozytywny odbiór przestrzeni przez gości. Zacznijmy od oświetlenia. Poza dopasowaniem designu lamp powinno ono zapewniać odpowiednią moc światła. Wartość ta obliczana jest w jednostce zwanej lumenami. Szacuje się, że w biurze powinna ona wynosić przynajmniej 400 lm. Kolejnym praktycznym dodatkiem będą kalendarze i tablice. Mimo tego, że obecnie większość osób korzysta z elektronicznych pomocy, te standardowe, w miejscach pracy sprawdzają się zdecydowanie lepiej.

Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom możemy stworzyć przestrzeń przyjemną i estetyczną. To z kolei z pewnością wpłynie na lepsze samopoczucie i efektywność pracy naszych pracowników. Warto więc zainwestować w jeszcze trzy elementy, które powinny być standardowym wyposażeniem nowoczesnego biura. Pierwszym z nich są rośliny, które poza tym, że zdobią przestrzeń, wpływają również na jakość powietrza i poprawiają samopoczucie pracowników. Warto więc inwestować w te, które rzeczywiście zwiększają poziom tlenu w pomieszczeniu. Dodatki, takie jak obrazy, czy subtelne dekoracje, mogą nadać wnętrzu indywidualny charakter i stworzyć atmosferę, która sprzyja kreatywności. Wreszcie, nie zapominajmy o dywanach i zasłonach, które mogą wprowadzić ciepło i wyciszenie w dużej, otwartej przestrzeni biurowej.

Jak urządzić małe biuro w domu?

W przeciwieństwie do dużych powierzchni, aranżacja małego biura we własnym mieszkaniu wymaga większej dyscypliny i kreatywności. Ograniczona przestrzeń w domowych warunkach sprawia, że każda decyzja musi być dobrze przemyślana, aby wykorzystać każdy jej centymetr. Nie oznacza to oczywiście, że biuro domowe nie może stać się wygodnym i efektywnym miejscem do pracy. Często jest wręcz przeciwnie.

Pierwszym krokiem jest wydzielenie odpowiedniej przestrzeni. W przypadku, gdy nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem, możemy spróbować zaaranżować mały kącik do pracy w salonie, sypialni czy nawet przedpokoju. Najważniejsze, aby to miejsce było jak najbardziej odizolowane od domowego zgiełku. W takich warunkach sprawdzają się rozwiązania takie jak parawany, regały na książki lub inne meble pełniące funkcję ścianki działowej.

toro 38 jpg

Wybór mebli do małego domowego biura również różni się nieco od tych, które wybieramy do większych, firmowych przestrzeni. Przede wszystkim musimy szukać rozwiązań kompaktowych i wielofunkcyjnych. Świetnie mogą się tutaj sprawdzić składane biurka lub te ze wbudowanymi szafkami. Kluczowa pozostaje jednak ergonomia. Praca w domu nie ograniczy czasu spędzanego przed komputerem. W związku z tym inwestycja w ergonomiczne fotele jest nadal niezbędna.

Dodatki również różnią się od tych, które stosujemy w większych przestrzeniach. Przede wszystkim musimy pamiętać, że biuro domowe jest częścią naszego życia codziennego. Wszystko, co kupujemy, powinny zatem współgrać z resztą wystroju wnętrza. Nie możemy też przesadzić z ilością przedmiotów, aby nie przytłoczyć przestrzeni. Niemniej tutaj również ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie. W przestrzeni domowej jednak możemy wspomagać się światłem naturalnym, umieszczając biurko w okolicy okna. Zrezygnować możemy natomiast z tablicy informacyjnej, a zamiast niej postawić na podręczny kalendarz w postaci notesu.

Podsumowanie

Urządzanie biura, niezależnie od jego wielkości, wymaga od nas wykonania starannego projektu. W dużych przestrzeniach kluczowe są przede wszystkim ergonomia i funkcjonalność, które sprzyjają efektywności oraz wygodzie pracowników. Warto również zadbać o estetykę, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na klientach. Z kolei w małym domowym biurze, możemy wykorzystać kompaktowe i wielofunkcyjne rozwiązania. Ostatecznie, niezależnie od tego gdzie znajduje się miejsce pracy, odpowiednio dobrane meble i dodatki z pewnością przyczynią się do jej lepszej organizacji. Tym samym zwiększy się również efektywność nasza i naszych pracowników.

Podobne wpisy